DSC_5180

A Gyergyóremetei Tájház teljes felújítását követően ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt. A Cseres Tibor Emlékszoba októberi átadása után a tájház másik két szobájának berendezésén dolgoznak. Ez nem kizárólag a tárgyak visszahelyezését, hanem szakszerű ápolását, lekezelését is jelenti.  A tájház május 7-től lesz látogatható. Ezen a napon a Tájházak Fesztiválja alkalmából 10 és16 óra közötti nyitvatartással, népi foglalkozások bemutatásával és tárlatismertetéssel várják a látogatókat.

Jelenleg a régi remetei népies bútordarabokkal berendezett székely szoba visszaállítása van soron.
„A fatárgyakat (főként) a bútorokat xiloman nevű vegyszerrel kezeljük le. Minden szúrágta lyukba egy cseppet kell fecskendővel bejuttatni ebből a szerből. Ez kb. négy ezer lyukat jelent.” – mondta el Laczkó-Szentmiklósi Endre történelemtanár, a tájház gondnoka.DSC_7338

A szoba legrégebbi tárgya egy 1836-ból való sarokalmárium. Emellett megtalálhatóak benne a régi remetei lakószobára jellemző bútorok (ágy, asztal, székek, tálas, tulipános ládák), szőttesek, varrottasok és egyéb berendezési tárgyak. A gyűjtemény részét képezi egy különleges darabnak számító fogas is, mely kalap/sapkatartó egyben. Ehhez kapcsolódva egy leánykérési szokást mesélt el Laczkó-Szentmiklósi Endre. Eszerint amennyiben a leányos háznál az apa az udvarló kalapját felteszi a saját kalapja mellé a fogasra, azt jelenti, hogy áldását adja a kapcsolatra, ha nem, akkor is jelzés értékű, azaz elutasítja.DSCF0621

A másik szoba a különböző mesterségekhez kötődő tárgyakat mutatja be. Szövéshez, fonáshoz, kovácsoláshoz, tejfeldolgozáshoz, kötélveréshez szükséges szerszámokat tekinthetnek meg a látogatók.

„Három éve tagja vagyunk a Kárpát Medencei Tájházak Szövetségének, akik a Tájházak Fesztiváljának szervezői is egyben. Hargita megyében mindössze néhány tájházat kértek fel arra, hogy bekapcsolódjunk a kezdeményezésbe, így mi örömmel elfogadtuk. A tagság egyik hozadéka, hogy az általuk kiadott néprajzi illetve turisztikai kiadványokban megjelenik a tájházunk. Ez alkalomból arra kértek, hogy az egész napos nyitva tartás mellett különböző népi foglalkozásokat is mutassunk be. Ennek megvalósítása érdekében bekapcsolódnak a Hargita Megyei Népművészeti Iskola varró-hímző és a bútorfestő tanfolyamának remetei diákjai, valamint kapcsolateremtés céljából a szárhegyi varrókör is jelezte részvételi szándékát” – mondta el Laczkó-Szentmiklósi Endre, aki 1979 óta e néprajzi gyűjtemény összeállításának kezdeményezője.

tajhaz-belul

Május 7-én tehát tisztelettel várnak minden érdeklődőt 10 és 16 óra között a Gyergyóremetei Tájházban.